Fundamenty

Palowanie na mikropalach

Zalety pali drewnianych i żelbetowych

Pale drewniane i żelbetowe to wykonanie fundamentów (w tym przypadku akurat palowanie) polegające na wbijaniu pali gotowych. Oprócz tej technologii wyróżniamy także formowanie pali na gruncie w rurach obsadowych i formowanie pali w gruncie w otworach wierconych. Wśród metod wbijania gotowych pali wyróżniamy również pale sprężone i żelbetowe. Oba rodzaje pali – drewniane i żelbetowe należą do pali prefabrykowanych. Z kolei wiercenia geologiczne za pomocą pali to fundamenty posrednie, do których zaliczamy również studnie wiercone (czyli studnie fundamentowe). Wzmacnianie gruntu może mieć więc niejedno imię.

Mikropale drewniane - wiercenia geologiczne

W skrócie można więc powiedzieć, że są wykopy pod fundamenty głębokie, ale są też i takie, gdzie stosuje się po prostu gotowe produkty, jak pale drewniane. Są one oczywiście bardziej prymitywne od pali żelbetowych i mało osób chyba zdaje sobie sprawę z tego, że są one już stosowane od kilku tysięcy lat, czyli od czasów starożytności. Do dzisiaj zachowały się zabytkowe budynki z użyciem pali drewnianych. Użycie pali drewnianych było poważnym krokiem cywilizacyjnym w rozwoju człowieka. Pale te drąży się w gruncie metodą wbijania. Zaletą ich jest to, że na przykład fundament pod domek letniskowy postawiony tą metodą będzie przede wszystkim bezpieczny. Jest to stosunkowo tani sposób posadowienia budynku.

Jaki kosz wykonania fundamentów?

(klienci często pytają o to Google wpisując hasło „stabilizacja gruntu cena”. Zwykle jest to cena w wysokości kilku tysięcy złotych. Istotne tu jest na przykład zagęszczenie gruntu. Z jednej strony są one tanie, ale to nie znaczy że są gorszej jakości. Są one bowiem bardzo trwałe. Dodatkowo trwałości nadaje tym mikropalom użycie oczepu żelbetowego. Zaletą tego rodzaju pali jest także to, że pale te mogą być pogrążane w stosunkowo małych rozstawach. Dzięki temu możemy mieć zminimalizowane grubości drogich zwieńczeń. Poza tym pale drewniane charakteryzują się tym, że wykazują odporność na działanie chlorków. Poza tym nie musi być stosowana w ich przypadku dodatkowa ochrona przed korozją. Nie trzeba chyba też dodawać, że pale drewniane są też bardzo ekologiczne, czyli nie działają na szkodę środowiska naturalnego. Drewno to jest bowiem materiał odnawialny.

mikropale iniekcyjne

Zalety pali żelbetowych - wykopy pod fundamenty

Fundamenty palowe typu żelbetowego są bardzo ekonomiczną metodą. Są to pale produkowane w specjalnej wytwórni i dostarczane na budowę po to, aby były już jako gotowe produkty pogrążone w gruncie metodą wbijania. Nie ma tutaj zalet żadnych kosztów dotyczących oczyszczania terenu robót, ponieważ wszystko jest tworzone poza terenem budowy. Poza tym w przypadku pali żelbetowych mamy do wyboru różne przekroje i zbrojenia, dzięki czemu możemy wykorzystać określony pal do danych wymagań naszego projektu. W ogóle pale prefabrykowane nie ograniczają się przecież do jednego rodzaju, dlatego możemy zawsze znaleźć coś dla siebie dedykowanego akurat do takiego, a nie innego projektu. Fundamenty palowe żelbetowe jako pale prefabrykowane mają poza tym dużą nośność, dzięki czemu można tę nośność łatwo kontrolować. Podbijanie fundamentów metodą palowania żelbetowego mają jeszcze tę zaletę, że są bardzo dostępne, dzięki temu że ta metoda jest powszechnie stosowana. Inną zaletą jest łatwa kontrola przebiegu robót palowych. Poza tym jest to metoda bardzo przyjazna dla środowiska.